Co warto przeczytać i obejrzeć w lutym 2022 roku?

Co miesiąc na rynku wydawniczym i w świecie filmu pojawia się tak wiele nowości, że można przeoczyć wartościowe teksty kultury. Dlatego też wybrałam kilka, które zrobiły na mnie duże wrażenie w ostatnim czasie. Są to zarówno powieści, seriale i filmy. Oto mój osobisty ranking. Co zatem warto przeczytać i obejrzeć?

1. Sentymentalny powrót do PRL –u, czyli „Zupa Nic” w reż. Kingi Dębskiej.

Każdy kolejny film reżyserki Kingi Dębskiej staje się wydarzeniem kulturalnym i tak było tym razem. Dębska postanowiła powrócić do czasów swojego dorastania w rzeczywistości PRL –u. Powrót niezwykle udany i wywołujący wiele pozytywnych emocji. Zresztą, powstaje coraz więcej obrazów opowiadających o tamtej epoce. Główną bohaterką jest Marta, dziewczynka wchodząca w wiek nastoletni. Mieszka z rodzicami: Elżbietą i Tadeuszem ( w tej roli niezwykli aktorzy Kinga Preis oraz Adam Woronowicz), siostrą oraz babcią ( w tej roli Ewa Wiśniewska) w niewielkim mieszkaniu, w bloku. Brak własnej przestrzeni, dzielenie łóżka z siostrą to była codzienność milionów ludzi. Dębska z zadziwiającą szczegółowością odtwarza klimat tamtych lat, począwszy od charakterystycznych strojów, a na rekwizytach kończąc. Marta wracając ze szkoły ma na sobie granatowy fartuszek, ojciec wypija mleko prosto z charakterystycznej butelki, a w paczce z zagranicy siostry znajdują gumy balonowe – dobra luksusowe. W filmie pojawia się wiele sytuacji, które były przeżyciem pokoleniowym. Wystarczy wspomnieć kartki na różnego rodzaju produkty, długie kolejki, w których stały nawet dzieci czy polowanie na towary „rzucane do sklepu” . Dziś wiele osób patrzy na to z sentymentem, bo na czasy PRL- u przypadała ich młodość czy dzieciństwo. Dębska pokazuje jednak, że żyło się inaczej. Ludzie byli bliżej siebie, mimo że posiadali mniej. Cieszyły ich drobne rzeczy. Najważniejszą sceną w filmie jest zakup małego, pomarańczowego fiata 126 p. Dla całej rodziny było to wydarzenie niezwykłe. I to nic, że samochód psuł się częściej niż jeździł. Film warto obejrzeć ze względu na nostalgiczny powrót do czasów, które szczególnie młodym wydają się być abstrakcją. I jak zawsze u Dębskiej mamy plejadę najlepszych aktorów. A czym była tytułowa „zupa nic”? To danie, które doskonale oddawało smak i klimat tamtych czasów.

2. Miłosne opętanie, czyli „Karma” Gabrieli Gargaś ( Wydawnictwo Literackie, Kraków 2022).

Twórczości Gabrieli Gargaś nie trzeba nikomu przedstawiać. Autorka niezwykle kobiecych powieści obyczajowych wydała właśnie „Karmę”. Intrygujący tytuł to niejedyny atut tej książki. Gargaś łączy dobre pióro z zaskakującą fabułą i plastycznymi, wielowymiarowymi bohaterami. A to już gwarancja sukcesu. Tak jest i tym razem. Powieść czyta się jednym tchem i pragnie wiedzieć, co wydarzy się dalej. Lekturę pochłonęłam w dwa dni, tak szybko chciałam poznać historię miłosną Gai i Ryana. Bo o miłości właśnie pisze Gargaś. O miłości, która może przerodzić się w obsesję. Dziennikarka Gaja ma napisać reportaż o życiu w korporacyjnym świecie. Jako osoba rzetelna trafia do korporacji Dreams Company, by przyjrzeć się tej instytucji od wewnątrz. Im bardziej kobieta przenika do korporacyjnego świata, tym więcej negatywnych informacji wychodzi na światło dzienne. Na drodze Gai ( szczęśliwej żony i matki) staje przystojny Ryan, dla którego kobieta szybko traci głowę. Wdaje się w romans, który zmieni jej życie całkowicie. Zaczynają się potajemne spotkania, ukradkowe pocałunki, przygodny seks, oszukiwanie współmałżonków, zaniedbywanie rodziny. Gaja jednak nie potrafi z tego zrezygnować, tym bardziej, że Ryan czuje to samo. W korporacji plotki o romansie Gai i Ryana szybko się rozchodzą. Dziennikarka obawia się, że dotrą one do jej męża, jednak pożądanie do nowego kochanka jest silniejsze. Szybko okazuje się, że Ryan pragnie mieć Gaję tylko dla siebie, na wyłączność. Kobieta nie chce zostawiać rodziny, bardzo kocha męża i synka. Na tym tle zaczynają rodzić się nieporozumienia. Gargaś w swojej najnowszej powieści zastanawia się, do czego może doprowadzić nieprzemyślany romans, jakie może on mieć konsekwencje oraz do czego prowadzi ślepe pożądanie. I najważniejsze. Kim jest Ryan? Czy rzeczywiście będzie tym czarującym, przystojnym mężczyzną, w którym zakochała się Gaja? Czasami jedna decyzja sprawia, że życie zmienia się diametralnie, nie zawsze na lepsze. „Karma” to powieść – przestroga dla każdego. Polecam. Tym bardziej, że przyciąga nie tylko fabuła, ale piękna, utrzymana w soczystej czerwieni okładka powieści. I choć wiadomo, że książki nie ocenia się po okładce, tym razem warto. Ukłon w stronę grafików z Wydawnictwa Literackiego.

3. Tajemnica, przyjaźń i przeszłość, czyli „Gdybyś wiedziała” Grażyny Jeromin – Gałuszki ( Prószyński i Spółka, 2021).

Historia czterech przyjaciółek ze szkoły, które co pięć lat spotykają się w miasteczku, z którego pochodzą. Każda z kobiet jest inna, a jednak łączy je serdeczna przyjaźń. Julia to właścicielka dużego gospodarstwa agroturystycznego odziedziczonego po rodzicach. To właśnie w jej pięknym domu odbywają się spotkania. Magda to szczęśliwa żona i matka. Poświęca się rodzinie i ceni sobie taki stan rzeczy. Skrupulatna i niezwykle zachowawcza Kamila odnosi sukcesy w sferze zawodowej i prywatnej. Ma przystojnego męża i zdolną córkę. Ostatnia z przyjaciółek to Ramona, marzycielka, która wierzy w przeznaczenie i niezwykły los. Zakochana w młodym poecie Aurelianie, który jest jej ideałem mężczyzny. Szybko jednak okazuje się, że przyjaciółki wcale nie są tak szczęśliwe, a ich idealne życie to pozory. Wszystko zmienia się w czasie ostatniego spotkania, kiedy ktoś strzela do Julii. Dziewczyna walczy o życie w szpitalu, a Ramona, Kamila i Magda próbują dojść do siebie po tym wydarzeniu. W głowach kobiet pojawia się wiele pytań i wątpliwości. Są przerażone tym, co zobaczyły. Ta sytuacja zbliża je jeszcze bardziej. Przestają udawać, że wiodą idealne życie. Dowiadują się, że Julia zmaga się z ogromnymi kłopotami finansowymi i musi spłacać długi swojego zmarłego męża, hazardzisty. Ramona uzależniła się od mężczyzny, który jej nie szanuje i manipuluje nią. Magda jest zmęczona nieustanną rolą gospodyni domowej i sprzątaczki. Kamila zaś nie potrafi należycie wychować nastoletniej córki i utrzymać przy sobie męża. Gałuszka podkreśla, że większość z nas udaje, zaklina rzeczywistość, zakłada maski, nie potrafi przyznać się do porażki. A przecież w życiu nie zawsze bywa dobrze. Człowiek doświadcza różnych sytuacji, stanów emocjonalnych, nie zawsze pozytywnych.
Siłą powieści „Gdybyś wiedziała” jest jej niepowtarzalność oraz ciekawie zarysowana fabuła. Nie ma tu prostych, jednoznacznych odpowiedzi.
Do rozwiązania zagadki niedoszłej śmierci Julii Dunin wyznaczony zostaje komisarz Andrzej Leski. Człowiek antypatyczny i złośliwy, jednak w gruncie rzeczy wrażliwy i dobry. Mężczyzna zmaga się z ogromnymi problemami osobistymi, a jego historia jest niezwykle ciekawa i wywołuje wiele emocji.
Gałuszka podkreśla w swojej powieści, że trudno do końca poznać drugiego człowieka, a relacje międzyludzkie bywają bardzo skomplikowane. Jak samo życie.
Czy czytelnik dowie się, kto strzelał do Julii? Jaką rolę w całej układance odgrywa Borys Berg – przystojny pomocnik dziewczyny? I najważniejsze, kim jest Marzanna M? Polecam tę powieść, bo to moje odkrycie tego miesiąca.

4. Niebezpieczna fascynacja, czyli 2 sezon „Mrocznego pożądania” ( Netflix, 2022).

Serial Netflixa opowiadający historię Almy Solares i Daria Guerry szybko stał się niezwykle popularny. Fani produkcji z niecierpliwością czekali na kolejną odsłonę serialu. W lutym tego roku pojawił się 2 sezon „Mrocznego pożądania”. Już sam tytuł sugeruje tematykę, choć w tej historii nic nie jest proste i oczywiste. Mam wrażenie, że kolejny sezon serialu jest jeszcze ciekawszy i bardziej intrygujący.
Alma to wykładowczyni, niezwykle piękna kobieta, matka nastoletniej córki, żona sędziego. W jej ułożony, perfekcyjny świat wkracza młody, czarujący i niezwykle przystojny mężczyzna – Dario. Kobieta długo broni się przed tym uczuciem, jednak w końcu ulega mężczyźnie. Od tego momentu wszystko się zmienia. Alma jest zafascynowana młodym kochankiem, nie potrafi przerwać tej relacji. Związek Almy i Daria jest pełen żaru, emocji, namiętności. Kobieta zatraca się w tej relacji, choć ma świadomość, że Dario nią manipuluje. Kim tak naprawdę jest mężczyzna? Co ukrywa? Dlaczego tak niewiele wiemy o jego przeszłości? Czy to człowiek pokrzywdzony przez los czy manipulant i socjopata? W 2 sezonie Alma chodzi na terapię i próbuje zapomnieć o dawnym kochanku. Rozstaje się również z mężem. Pragnie uwolnić się z miłosnej obsesji, jednak cały czas myśli o byłym ukochanym. Z jednej strony go nienawidzi, z drugiej zaś tęskni za przeszłością i wspólnymi chwilami. I gdy kobieta powoli dochodzi do siebie, przypadkiem spotyka Daria Guerrę i jego młodziutką, śliczną narzeczoną. Od tego momentu nic nie będzie takie samo. Alma znowu da się ponieść emocjom i zatraca w seksie z mężczyzną. Jednak w życiu obojga pojawią się sytuacje, które każą wątpić w czystość ich intencji. Kto jest dobry, a kto zły? W tym niezwykle wciągającym serialu nic nie jest takie, jak się wydawało na początku. Polecam.

5. Przeszłość a teraźniejszość, czyli serial „ Behawiorysta” ( Player).

Już dawno żaden polski serial na wywarł na mnie tak dużego wrażenia jak „Behawiorysta”. Niewątpliwie wpływ na odbiór produkcji ma także doborowa obsada aktorska z Robertem Więckiewiczem na czele. Tytułowy behawiorysta to ktoś, kto „czyta” człowieka na podstawie jego zachowania, gestów, mimiki twarzy. Pomaga przy rozwiązywaniu trudnych śledztw. Taką osobą jest Gerard Edling, były prokurator z Opola. Film rozpoczyna się w momencie, gdy zamachowiec wkracza do przedszkola i wybiera dwie osoby. Całość nagrywa, daje widzom możliwość decydowania, kto przeżyje, a kto zginie. To ludzie muszą dokonać wyboru. Kim jest zamachowiec? Dlaczego to robi? Czy to zemsta? Policja i prokuratora w Opolu postawiona jest w stan gotowości, jednak zamachowiec jest sprytniejszy. Gdy mężczyzna zabija pierwszą osobę, społeczeństwo jest przerażone. Edling zaczyna nieoficjalnie pomagać w śledztwie. Trafnie analizuje zachowanie zamachowca, jednak mężczyzny nie udaje się złapać. Pojawiają się kolejne dylematy. Czy tytułowy behawiorysta zapobiegnie kolejnym tragediom? I jaką rolę odegra Brygida, żona Gerarda, która po próbie samobójczej z powodu zdrady męża, przebywa w ośrodku psychiatrycznym. Kolejne odcinki odkrywają coraz więcej prawdy i zaskakują. A dylemat trwa.

Wskazane przeze mnie teksty kultury zaskakują i zachwycają. Warto poświęcić czas, by je obejrzeć czy przeczytać.